Logo Tabet

Rodzaje obróbki betonu

Beton to obecnie najpopularniejsze tworzywo budowlane wykorzystywane zarówno w mniejszych jak i większych realizacjach. Najczęściej wykorzystuje się go do wylania oraz utrwalenia posadzek lub sufitów. Jednak, aby spełniał one swoje zadania wykończeniowe i użytkowe należy poddać beton odpowiedniej obróbce, która zatrze wszelkie niedoskonałości oraz wygładzi jego powierzchnię.

Metody obróbki betonu

Beton stosowany jest na dużą skalę w budownictwie zarówno prywatnym jak i przemysłowym. W przypadku nowych realizacji ułożenie posadzki betonowej jest znacznie prostsze niż w przypadku konieczności regeneracji posadzki już istniejącej. W halach produkcyjnych czy budynkach użytkowych może dochodzić do pojawienia się pęknięć lub ubytków, które wymagają często modernizacji. Wtedy należy zastosować jedną z wielu metod obróbki betonu jak szlifowanie, frezowanie, nacinanie, a w niektórych przypadkach również zrywanie posadzki co ma na celu przywrócenie jej pełni funkcjonalności.

Wybór metody obróbki betonu

Wybór metody obróbki betonu jest uzależniony od rodzaju podkładu, jaki zostanie zastosowany w pomieszczeniu. Im bardziej jest on kosztowny oraz im wyższe są obciążenia, których należy się spodziewać, tym intensywniej należy przygotować podkład pod posadzkę. Bardzo ważne jest wtedy utrzymanie wysokiej jakości, ale też gładkości zwiększającej zarówno wytrzymałość posadzki jak też jej walory eksploatacyjne. Dlatego obróbkę posadzki betonowej należy rozpocząć od oczyszczenia powietrza z substancji powodujących zmniejszenie przyczepności co pozwoli uzyskać odpowiedni stopień chropowatości. Wybór technologii obróbki jest więc uzależniony od efektu jaki chcemy uzyskać po obróbce betonu.

Zastosowanie obróbki, a efekt końcowy

To jaki efekt obróbki betonu chcemy uzyskać zależy od wyboru metody. Szlifowanie jest jedną z popularnych form obróbki, która pozwala na oczyszczenie betonu z pozostałości mleczka cementowego oraz pozwala usunąć kurz, smar i inne osady chemiczne. Frezowanie z kolei, polega na nacinaniu kawałków betonu i usunięciu głębokich nierówności, które pojawiły się w czasie eksploatacji posadzki betonowej. Inną popularną metodą jest śrutowanie. Pozwala ono usunąć z powierzchni zanieczyszczenia oraz kruchą powłokę betonową dzięki użyciu specjalnych materiałów ściernych. Jest nim śrut stalowy pozwalający na usuwanie fragmentów betonu nawet na głębokości kilku milimetrów. W każdej z tych metod wykorzystuje się maszyny zawierające tarcze, walce oraz płyty zacierające, dzięki którym posadzka odzyskuje utracony blask i staje się wyraźnie bardziej funkcjonalna.

Wróć do bloga

Przykładowe realizacje

nacinanie pod dylatacje
Nacinanie pod dylatacje w Warszawie

Nacinanie wykonaliśmy na powierzchni 180 m2.

Wycinanie i wykuwanie stropu w Szczecinie
Wycinanie i wykuwanie stropu w Szczecinie

Prace budowlane na powierzchni 120 m2.

Nacinanie posadzki w Rawiczu
Nacinanie posadzki w Rawiczu

Nacinanie posadzek o powierzchni 1250 m2 dla hodowców bydła.


Do kogo skierowane są nasze usługi?

Jesteśmy otwarci na każde zlecenie związane z mechaniczną obróbką betonu oraz pozbyciem się zniszczonych nawierzchni. Realizujemy usługi dla firm, które chcą odnowić np. hale produkcyjne. Równie rzetelnie potraktujemy zlecenie na nacinanie podłoża w gospodarstwie rolnym czy też na zerwanie nawierzchni sportowej w obiekcie użyteczności publicznej. Każdy Klient może liczyć z naszej strony na poważne, indywidualne potraktowanie jego zlecenia. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty.

Logo Tabet
  • TaBet Group Sp.z.o.o.

  • 48-200 Prudnik, ul. Włoska 11

  • NIP: 755 19 39 053