Logo Tabet

Jak wygląda wiercenie w betonie zbrojonym?

Beton zbrojony to materiał konstrukcyjny powszechnie wykorzystywany w budownictwie. Charakteryzuje się tym, że obok standardowej masy betonowej zawiera w sobie pręty albo siatki stalowe. Dzięki nim, czyli właśnie zbrojeniu, wzrasta trwałość betonu i zmniejsza się ryzyko wykruszenia. Zbrojenie odgrywa również ważną rolę w początkowej fazie wysychania, ponieważ działa na beton przeciwskurczowo. Beton zbrojony jest też bardziej odporny na wahanie temperatury i łatwiejszy w konserwacji.

Jaki sprzęt jest potrzebny do wiercenia w betonie zbrojonym?

Taki beton łatwiejszy nie jest jednak z całą pewnością w obróbce. Nawet wiercenie niewielkich otworów w betonie zbrojonym może stanowić wyzwanie, warto więc pomyśleć o zleceniu takiej pracy profesjonalistom od obróbki betonu. Jest to zadanie czasochłonne i męczące, a bez specjalistycznego sprzętu – niemożliwe do wykonania. Jeśli spróbujemy użyć nieodpowiednich wierteł, możemy je połamać. Jakie wiertła są zatem właściwe? Kluczowy jest materiał wykonania. Do wiercenia w betonie zbrojonym nadają się wiertła tytanowo-węglowe, wiertła ze stali zbrojonej, albo węglików spiekanych, a także te z diamentową głowicą. Potrzebna również będzie naprawdę mocna wiertarka udarowa albo młotowiertarka.

O czym pamiętać podczas wiercenia w betonie zbrojonym?

Przy wierceniu w takim betonie zadbać należy o bezpieczeństwo. Ważna jest swoboda ruchów i możliwość pewnego chwytu. Trzeba też ustawić odpowiednią prędkość obrotową, a do osiągnięcia właściwej głębokości otworu przydadzą się ograniczniki. Przy wierceniu  w betonie zbrojonym nie należy zniechęcać się krótkimi zastojami – czasem wiertło potrzebuje kilku, kilkunastu sekund na przebicie się przez zbrojenia. Konieczne jest tylko upewnienie się, że nie będziemy przebijać się przez zalane betonem rury albo przewody.

Jak zatem widać, do wiercenia w betonie zbrojonym potrzebny jest odpowiedni sprzęt i doświadczenie. Jeśli nie posiadamy ani jednego, ani drugiego, a do tego nie zamierzamy wiercenia w takim betonie uczynić swoim stałym zajęciem, najlepiej będzie zwrócić się do specjalistów.

Wróć do bloga

Przykładowe realizacje

nacinanie pod dylatacje
Nacinanie pod dylatacje w Warszawie

Nacinanie wykonaliśmy na powierzchni 180 m2.

Wycinanie i wykuwanie stropu w Szczecinie
Wycinanie i wykuwanie stropu w Szczecinie

Prace budowlane na powierzchni 120 m2.

Nacinanie posadzki w Rawiczu
Nacinanie posadzki w Rawiczu

Nacinanie posadzek o powierzchni 1250 m2 dla hodowców bydła.


Do kogo skierowane są nasze usługi?

Jesteśmy otwarci na każde zlecenie związane z mechaniczną obróbką betonu oraz pozbyciem się zniszczonych nawierzchni. Realizujemy usługi dla firm, które chcą odnowić np. hale produkcyjne. Równie rzetelnie potraktujemy zlecenie na nacinanie podłoża w gospodarstwie rolnym czy też na zerwanie nawierzchni sportowej w obiekcie użyteczności publicznej. Każdy Klient może liczyć z naszej strony na poważne, indywidualne potraktowanie jego zlecenia. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty.

Logo Tabet
  • TaBet Group Sp.z.o.o.

  • 48-200 Prudnik, ul. Włoska 11

  • NIP: 755 19 39 053