Logo Tabet

Jak sobie radzić z pękającym betonem?

Beton jest jednym z najtrwalszych materiałów. Za jego pomocą wykonuje się posadzki betonowe charakteryzujące się naprawdę dużą twardością i odpornością na różne uszkodzenia. Niestety niektóre czynniki sprawiają, że nawet ten materiał ulega kruszeniu i pękaniu. Jeżeli na powierzchni zaczynają pojawiać się pęknięcia, należy jak najszybciej dowiedzieć się, co jest tego powodem. Naprawianie posadzki betonowej bez znalezienia przyczyny może sprawić, że po jakimś czasie beton znowu zacznie kruszyć się i pękać.

Co zrobić, gdy posadzka betonowa zaczyna pękać?

Pękanie betonu najczęściej spowodowane jest czynnikami konstrukcyjnymi, materiałowymi lub nieprawidłowym wykonaniem. W niektórych przypadkach powodem może być brak regularnej konserwacji. Nawet świetnie wykonane podłoże betonowe, stworzone z najwyższej jakości materiałów, może pękać po bardzo intensywnej, długotrwałej eksploatacji. Pęknięcia mogą dotyczyć jedynie wierzchniej warstwy i nie przechodzić głębiej lub dotyczyć całej konstrukcji i przechodzić przez całą warstwę betonu.

To, w jaki sposób należy naprawić pęknięty beton, zależy głównie od rodzaju i głębokości pęknięcia. Bardzo ważne jest, aby prace naprawcze odbywały się na suchym podkładzie podłogowym, niezależnie od rodzaju uszkodzenia. W przypadku, kiedy pęknięcie dotyczy wyłącznie wierzchniej warstwy betonu, naprawę posadzki rozpoczyna się od opracowania pęknięć za pomocą specjalnej szlifierki do betonu. Kolejnym krokiem jest dokładne usunięcie pyłu ze szczeliny. Następnie można przejść do gruntowania powstałej przestrzeni i uzupełnienia jej za pomocą żywicy epoksydowej, której zastosowanie pozwala na uniknięcie kumulowania naprężeń.

Jak naprawia się głębsze pęknięcia w betonie?

W przypadku poważniejszych pęknięć schemat działania jest nieco inny. Na początku pęknięcie jest poszerzane za pomocą szlifierki. Następnie nacina się powierzchnię betonu. Po dokładnym odkurzeniu posadzki, a zwłaszcza nacięcia, należy zagruntować je za pomocą żywicy epoksydowej. Kolejnym krokiem jest umieszczenie w nacięciach stalowych prętów i wypełnienie pozostałych przestrzeni żywicą. Takie działanie pozwala na wzmocnienie całej konstrukcji i uniknięcie dalszego pękania.

Wróć do bloga

Przykładowe realizacje

nacinanie pod dylatacje
Nacinanie pod dylatacje w Warszawie

Nacinanie wykonaliśmy na powierzchni 180 m2.

Wycinanie i wykuwanie stropu w Szczecinie
Wycinanie i wykuwanie stropu w Szczecinie

Prace budowlane na powierzchni 120 m2.

Nacinanie posadzki w Rawiczu
Nacinanie posadzki w Rawiczu

Nacinanie posadzek o powierzchni 1250 m2 dla hodowców bydła.


Do kogo skierowane są nasze usługi?

Jesteśmy otwarci na każde zlecenie związane z mechaniczną obróbką betonu oraz pozbyciem się zniszczonych nawierzchni. Realizujemy usługi dla firm, które chcą odnowić np. hale produkcyjne. Równie rzetelnie potraktujemy zlecenie na nacinanie podłoża w gospodarstwie rolnym czy też na zerwanie nawierzchni sportowej w obiekcie użyteczności publicznej. Każdy Klient może liczyć z naszej strony na poważne, indywidualne potraktowanie jego zlecenia. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty.

Logo Tabet
  • TaBet Group Sp.z.o.o.

  • 48-200 Prudnik, ul. Włoska 11

  • NIP: 755 19 39 053