Logo Tabet

Jak przygotować posadzkę na parkingu podziemnym?

Coraz więcej budynków wielorodzinnych, centrów handlowych, biurowców i hoteli w centrach miast posiada jedno lub kilkupoziomowy parking podziemny.

Wyzwania związane z tworzeniem posadzki na parkingu podziemnym

Projektowanie i budowa tego typu obiektów wymaga podejścia kompleksowego. Wymagane są różne technologie dla garaży podziemnych, różne dla wielopoziomowych parkingów naziemnych. Każda kondygnacja wymaga innej izolacji termicznej i hydroizolacji ścian i płyty fundamentowej. Ponadto ważne jest odpowiednie dobranie posadzek, w zależności od ich usytuowania – płyta denna, stropy międzykondygnacyjne, rampy zjazdowe oraz nawierzchnie narażone na działanie warunków atmosferycznych.

Posadzki w garażach i parkingach muszą być odporne na obciążenia mechaniczne, jak również na chemikalia takie jak paliwo, oleje czy płyny eksploatacyjne. W okresach zimowych trzeba uwzględnić także śnieg lub błoto pośniegowe oraz środki odladzające, które nanoszone są przez parkujące auta.

Posadzki w garażach na gruncie lub płytach dennych

W wielu garażach budynków wielorodzinnych spotykamy najprostsze rozwiązanie, jakim jest posadzka betonowa utwardzana powierzchniowo.

Aby uzyskać pożądane właściwości warto pamiętać o:

  • wykorzystaniu betonu klasy min. C20/25,
  • zastosowaniu posypki utwardzającej,
  • zastosowaniu właściwej grubości posadzki – powinna wynosić min. 10 cm,
  • wykonać niezbędne nacięcia przeciwskurczowe i odwodnienia liniowe,
  • zwrócić uwagę na pielęgnację świeżo utwardzonej posadzki.

Posadzki na stropach międzykondygnacyjnych – jakie rozwiązania są najskuteczniejsze?

Posadzki na stropach międzykondygnacyjnych pełnią nie tylko rolę przeniesienia obciążenia od samochodów, ale również powinny chronić konstrukcję przed wnikaniem wody i chlorków. W przypadku konstrukcji żelbetowych, najczęściej wystarcza sztywna powłoka epoksydowa. Jednakże, gdy istnieje ryzyko powstawania spękań, należy zastosować elastyczny system oparty na żywicach poliuretanowych.

Ważne jest, aby wybór odpowiedniego rozwiązania był podyktowany indywidualnymi potrzebami i warunkami budowlanymi. W przypadku wątpliwości, warto skonsultować się z profesjonalistami.

Wróć do bloga

Przykładowe realizacje

nacinanie pod dylatacje
Nacinanie pod dylatacje w Warszawie

Nacinanie wykonaliśmy na powierzchni 180 m2.

Wycinanie i wykuwanie stropu w Szczecinie
Wycinanie i wykuwanie stropu w Szczecinie

Prace budowlane na powierzchni 120 m2.

Nacinanie posadzki w Rawiczu
Nacinanie posadzki w Rawiczu

Nacinanie posadzek o powierzchni 1250 m2 dla hodowców bydła.


Do kogo skierowane są nasze usługi?

Jesteśmy otwarci na każde zlecenie związane z mechaniczną obróbką betonu oraz pozbyciem się zniszczonych nawierzchni. Realizujemy usługi dla firm, które chcą odnowić np. hale produkcyjne. Równie rzetelnie potraktujemy zlecenie na nacinanie podłoża w gospodarstwie rolnym czy też na zerwanie nawierzchni sportowej w obiekcie użyteczności publicznej. Każdy Klient może liczyć z naszej strony na poważne, indywidualne potraktowanie jego zlecenia. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty.

Logo Tabet
  • TaBet Group Sp.z.o.o.

  • 48-200 Prudnik, ul. Włoska 11

  • NIP: 755 19 39 053