Co warto mieć pod ręką podczas zdzierania betonu?
Remont lub renowacja budynku często wiąże się z koniecznością odnowienia ułożonej na posadzce nawierzchni. Sposobem na pozbycie się różnych warstw wykończenia podłogi jest zastosowanie specjalnego urządzenia do zdzierania betonu. W zależności od tego, jaki materiał został wykorzystany w konkretnym przypadku, niezbędne będzie użycie nieco innej technologii. Przekonajmy się, jakie możliwości są stosowane najczęściej.
Usuwanie nawierzchni z posadzek betonowych
Posadzki betonowe są pokrywane różnymi materiałami, które zapewniają potrzebne w konkretnym obiekcie parametry użytkowe. Do najczęściej stosowanych należą wszelkiego rodzaju żywice syntetyczne oraz powłoki z tworzyw sztucznych np. poliuretanu. Wykorzystuje się też okładziny ceramiczne i kamienne układane na warstwie odpowiednio dobranego lepiszcza. Równie popularne w obiektach sportowych czy handlowych są podłogi z litego drewna lub materiałów drewnopochodnych. W wielu budynkach na podłogach przykleja się wykładziny z PVC czy wykładziny dywanowe. Sposobem na pozbycie się takich wykończeń jest ich mechaniczne zerwanie przy użyciu urządzenia wyposażonego w specjalny nóż poruszający się ruchem oscylacyjnym z dużą prędkością. Przecina on zwykle warstwę kleju, odspajając kolejne elementy.
Usuwanie posadzek betonowych
Pozbywanie się posadzek betonowych jest nieco bardziej skomplikowane ze względu na jego wysoką wytrzymałość na obciążenia mechaniczne i udary. W zależności od planowanego efektu można w takim przypadku skorzystać z kucia betonu prowadzonego młotami hydraulicznymi ręcznymi lub przy większych powierzchniach instalowanymi na odpowiednich urządzeniach samojezdnych. Jeżeli w grę wchodzi usunięcie materiału o mniejszej grubości np. w ramach renowacji lub wykonywania dodatkowych elementów takich jak odwodnienia, optymalną technologią może być frezowanie nawierzchni. Przy pracach związanych z cięciem i frezowaniem pomocniczo stosuje się też cięcie betonu z użyciem pił tarczowych, co pozwala na odseparowanie obszaru prowadzenia prac od nieuszkodzonych fragmentów i umożliwia ograniczenie zakresu działań, a także łatwiejsze odspajanie poszczególnych kawałków.