Jaką metodą szlifować beton?
Beton jest jednym z najtrwalszych materiałów, który bardzo powszechnie wykorzystuje się w budownictwie. Jako że charakteryzuje się dużą wytrzymałością i twardością, jego obróbka nie należy do najłatwiejszych. Aby uzyskać gładką, równą, błyszczącą powierzchnię, konieczne jest wykonanie szlifowania betonu. Obecnie istnieje kilka technik szlifowania betonu. Szlifowanie można wykonać ręcznie lub za pomocą specjalnych urządzeń. Jako że jest to naprawdę ciężka praca, obecnie odchodzi się od ręcznego szlifowania betonu, chyba że są to naprawdę niewielkie powierzchnie.
W jaki sposób można szlifować beton?
Szlifowanie jest procesem, dzięki czemu z betonowego podłoża usuwane są luźne elementy. Profesjonalne wykonanie tych czynności pozwala na otwarcie porów w posadzce, a co za tym idzie – poprawienia przyczepności. Obecnie szlifowanie betonu wykonuje się najczęściej z wykorzystaniem narzędzi diamentowych. Dzięki nim uzyskana powierzchnia jest równa oraz łatwa w konserwacji. Co więcej, wyszlifowane posadzki ograniczają wibracje pojazdów jak na przykład wózki widłowe, są bardzo twarde i odporne na urazy mechaniczne, a do tego prezentują się naprawdę estetycznie.
Warto wspomnieć, że wykonanie perfekcyjnego szlifowania wymaga nie tylko profesjonalnych narzędzi diamentowych, ale także odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dzięki zachowaniu odpowiednich zasad posadzka nie będzie miała żadnych, nawet najmniejszych nierówności. W przypadku techniki diamentowej można zastosować jedną z dwóch metod:
- Szlifowanie betonu na sucho,
- Szlifowanie betonu na mokro.
Obie z wymienionych metod są dosyć powszechnie stosowane. Szlifowanie betonu na sucho wiąże się z powstawaniem dużej ilości pyłu, który nie jest obojętny dla ludzkiego zdrowia. Jednak odpowiednie ubranie robocze pozwala na zabezpieczenie pracowników. Szlifowanie na sucho jest mniej efektywne, ponieważ wymaga przerw w pracy, podczas których urządzenie może się schłodzić. Ta metoda sprawdza się świetnie podczas niewielkich, krótkotrwałych prac związanych ze szlifowaniem małych powierzchni. Szlifowanie na mokro jest wydajniejszym sposobem, ponieważ nie ma konieczności robienia przerw podczas pracy. Minusem jest szybsze zużycie tarcz szlifierskich i większy stopień zabrudzenia miejsca pracy.